PRO INFANTIS to cykl konferencji poświęconych klinicznie użytecznej tematyce opieki nad noworodkiem, który adresowany jest do pediatrów i neonatologów z mocnym akcentem na promocję zdrowia i postępowań klinicznych wspar­tych jednoznacznymi dowodami medycznymi. Wybór grupy docelowej, którą są też pediatrzy nie jest przypadkowy. Zauważalny jest coraz wyraźniej brak neonatologów w Polsce. Skutkiem takiej sytuacji jest coraz częstsza aktywność pediatrów w oddziałach neonatologicznych poziomu pierwszego i drugiego opieki referencyjnej. Wychodząc naprzeciw takim trendom postanowiliśmy zorganizować spotkanie łączące wiedzę praktyczną z najnowszymi doniesieniami naukowymi adresowane właśnie do pediatrów i neonatologów. Noworodek jest bardzo specyficznym pacjentem i czasami trzeba się do niego… przyzwyczaić, zwłaszcza jeżeli urodził się trochę za wcześnie… Drugą kwestią jest wyzwanie, z którym stykają się pediatrzy oraz lekarze rodzinni, kiedy taki były wcześniak trafia do ich gabinetów już po wyjściu ze szpitala. Jak traktować kwestie szczepień, zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, dysbiozy jelit, stosowania leków wziewnych itd. Problemów jest mnóstwo, więc zapraszamy do Międzyzdrojów.

Z poważaniem,

dr hab. Jan Mazela, prof. UMP
Przewodniczący Komitetu Naukowego

 

 

Sesja I: Adaptacja do życia pozamacicznego: fizjologia i patologia pierwszych godzin życia, resuscytacja, wymagania sprzętowe na sali porodowej, odpępnianie, kiedy zamówić transport „N”?. (K. Chojnacka, B. Łoniewska, Ł. Karpiński, J. Mazela)

Sesja II: Wyzwania diagnostyczne: drgawki – diagnostyka różnicowa w pierwszej dobie życia. Niewydolność krążenia – postępowanie. Wiotkość krtani czy porażenie nerwu krtaniowego? Noworodek matki z chorobami tarczycy. Zaburzenia gospodarki Ca-P. Choroby mitochondrialne u dzieci. Rola USG w chorobach metabolicznych (I. Maroszyńska, J. Szydłowski, B. Królak-Olejnik, Ł. Kałużny, T. Urasiński, R. Bokiniec)

Sesja III: Zakażenia i leczenie: jak diagnozować zakażenia na oddziale neonatologicznym, schematy leczenia wczesnej i później sepsy, zakażenia OUN, zakażenia wirusowe wrodzone i nabyte. Zapalenie oskrzelików, CMV i Toxo – schematy postępowania, DIC i zaburzenia krzepnięcia, RSV w okresie noworodkowym i niemowlęcym (I. Maroszyńska, E. Kuchar, W. Feleszko, T. Jarmoliński, A. Kordek, K. Wróblewska-Seniuk, P. Korbal, T. Urasiński)

Sesja IV: Żywienie: dieta kobiety karmiącej własnym pokarmem, kiedy i jak wzmacniać pokarm? Kiedy i jak probiotyki? Skaza białkowa, czy nietolerancja laktozy? (A. Horvath, D. Gruszfeld, W. Feleszko, B.Królak-Olejnik)

Sesja V: Diagnostyka obrazowa w neonatologii i pediatrii: USG przy łóżku chorego, USG przez przypadki (R. Bokiniec, K. Jończyk-Potoczna, W. Błaż, P. Kruczek)

Sesja VI: Szczepienia: jak szczepić kobiety w ciąży, statystyka szczepień w Polsce, indywidualny kalendarz szczepień (T. Jackowska, J. Wysocki, I. Sadowska-Krawczenko)

Sesja VII: Opieka ciągła małego pacjenta: Opieka hospicyjna w domu, w szpitalu. Jak przygotować pacjenta do opieki hospicyjnej? Żywienie pacjenta w warunkach hospicjum. Możliwości opieki hospicyjnej w Polsce. (M. Świrkowicz, J. Świetliński, R. Rutkowska, R. Śmigiel)

Sesja VIII: Wyzwania w pediatrii i neonatologii: Transport noworodkowy i pediatryczny. Postnatalna sterydoterapia. Używki a noworodek. Rodzice w szpitalu (B. Czeszyńska, M. Szymankiewicz, K. Kornacka)

Warsztaty praktyczne:

Wczesna rehabilitacja
Nieinwazyjne wspomaganie oddechu na OIOMie i w domu (Optiflow)
Skrining słuchu

Patronat medialny